Archív 2020-2021

 

Újratervezés indul … c. fogyasztói tudatosságra ösztönző pályázat

2020-21-es tanév utolsó negyedében a Debreceni Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskola írta ki - a ’Lorántffy napok’ keretén belül -, a fogyasztó tudatosságra ösztönző pályázatát: ’Újratervezés indul’ címmel. A pályázati felhívásra intézményünk több tanulója is készített hulladékból pályaműveket. A 2021. május 28-án lezáróló versenyen 5.a osztályos diákunk, Majosi Gerda Rita első helyezést ért el. Pályamunkájának címe: A négy évszak. (megtekinthető a címre kattintva). Itt kidobásra szánt kerékpárkerékből, petpalackból, bútorlapból, és egyéb hulladékból készült el az alkotás. Gratulálunk!

További képek

 


 

4.a osztály virágültetése

Lelkes ökoiskolásként a 4. a osztály Turcsányiné Füredi Erzsébet osztályfőnök vezetésével virágokat ültetett az iskola udvarán.

További képek

 


 

SZITAKÖTŐ - sikeres pályázat

A 2021/2022. tanévre is sikeresen pályázott intézményünk a Szitakötő oktatási programra.
A közhasznú Liget Műhely Alapítvány a Liget folyóirat és könyvek megjelentetése, valamint előadássorozatok szervezése mellett 2008 márciusától adja ki a Szitakötő című negyedévi gyereklapot, mely az integrált ökológiai program alapja.

SZITAKÖTŐ folyóirat - Nyertes intézmények

 

 

 

 

 


 

Nemzetközi Öko elismerés

A magyarországi Ökoiskola Program, melynek iskolánk is tagja, nemzetközi elismerésben részesült.
A Global Education Network Europe (GENE) pályázatán a Magyarországi Ökoiskola Hálózat oklevele a minőséget díjazza.
Ebből az alkalomból a fenntarthatóságra nevelés területén végzett elkötelezett ökoiskolai munkáért Kisfaludy László köznevelésért felelős helyettes államtitkár gratulált intézményünknek.

 


 

Madarak és fák napja

Május 10-e - immáron több mint 100 éve - a ’Madarak és fák napja’! Ez alkalomból tárlat tekinthető meg a Debreceni Nagyerdő élővilágáról intézményünk aulájában. A bemutató, Nawrockiné Emese néni intézményvezető-helyettes szervezőmunkájának köszönhetően látható iskolánkban. A szünetekben a tanulóink nagy érdeklődéssel tekintik meg a kiállítást. A környezetismeret, természetismeret, illetve a biológia tanórákon pedig további érdekességeket, ismereteket hallhatnak az itt bemutatott állatokról, növényekről.

További képek

 


 

Európai Hulladékcsökkentési Hét

A 2020. november 21-29-e közötti Európai Hulladékcsökkentési Héthez ezúttal csatlakozott iskolánk is. A hét folyamán az osztályok játékos feladatokat oldottak meg, előadásokat hallgathattak a hulladékok újbóli felhasználásáról. Emellett (pl. műanyag kupakokból) ötletes dekorációkat készítettek, melyek intézményünk aulájában kerültek kiállításra. Intézményünk, mint Örökös Ökoiskola, mindig is fontosnak tartotta a környezeti nevelést. Hiszünk abban, hogy a fiatalkorban elkezdett környezetkímélőbb szemléletformálás hosszabb távon jobbá, élhetőbbé teszi majd a környezetünket, sőt az egész bolygónkat. A programhét hosszú távú célja sem volt más, minthogy Egy tisztább jövőért, ne csak egy hétig!

További képek

 


 

Virághagymákat ültetett a 4.b osztály

November 04-én, intézményünk udvarán ültetettek virághagymákat a 4.a tanulói, osztályfőnökük Turcsányiné Füredi Erzsébet tanítónő irányításával. Reméljük a tavasszal majd a földből előbújó növények szebbé teszik környezetünket.

További képek

 


 

Faültetés

Intézményünk bejelentkezett az Emberi Erőforrások Minisztériuma által idén is meghirdetett Fenntarthatósági Témahétre, ennek keretein belül pedig az "ültessünk fát az iskolákban" programelemre, miszerint szívesen fogadnánk egy csemetét az iskolai faültetési programba.
A facsemetéket a hazai tíz Nemzeti Park Igazgatóság és a Nemzeti Biodiverzitás és Génmegőrző Központ (NBGK) biztosította az iskolák számára. A fajták összeállításánál fontos szempont volt, hogy őshonos, lehetőség szerint olyan tájfajta kerüljön az iskolakertekbe, mely jellemző az adott települést körbe vevő tájra.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 100 db magyar kőrist ajánlott fel a program számára, így az a mi intézményünk is ebből kapott egyet.
2020. november 03-án, egy kb. 1,5 méter magas, földlabdás magyar kőris csemete érkezett így iskolánkba, melyet intézményünk tanulói ültettek el. Az eseményen jelen volt vezetőnk Dr. Feketéné Tunyogi Ildikó Mária is. Köszönjük a Hortobágyi Nemzeti Parknak, hogy hozzájárult iskolánk kertjének zöldebbé tételéhez! A program koordinátora Molnár Antónia tanárnő, a Természettudományi és Ökoiskolai munkaközösség vezetője volt.

 

 

 

További képek  

 


 

Egészséghét

2020. október 12-16-ig az egészséghét napjain, az egészség témakörében a tanulók szemléletformálását tartottuk a legfontosabbnak. Az Egészséghét programjainak megvalósítása a járványügyi helyzetre való tekintettel az alsó és a felső tagozatban is osztálykeretben illetve tanórákon történt.

További képek

 

Az egészséghét témái a következők voltak:
- Kézmosás, Egészségtudatos magatartás megerősítése
- Gyógynövények
- Táplálkozás, Fogyasztói tudatosságra nevelés

Kézmosás Világnapja október 15.
Október 15-én az UNICEF vezetésével 2008 óta hívják fel a figyelmet a szappannal való kézmosás fontosságára. Hiszen nem elég a kezünket a csap alá tartani, hogy tisztává varázsoljuk. A szappan elmaradhatatlan kelléke a látható és láthatatlan kórokozók eltüntetésének. Intézményünkben a tanulók játékos formában megtanulták, miért és mikor kell kezet mosni, élményszerűen azt is megtapasztalhatták, hogyan kell alaposan megtisztítani a kezünket. A program célja a személyi higiéné fontosságának tudatosítása, a helyes és rendszeres kézmosás elsajátítása, szokásának igénnyé formálása.

Gyógynövények
Az utóbbi években ismét egyre nagyobb szerepet kapnak az egészségmegőrzésben a gyógynövények. Ezek a növények mindenhol megtalálhatók a környezetünkben. A gyűjtött anyagból kézműves foglalkozáson a gyerekek plakátokat készítettek, melyek a gyógynövények hasznosítását hangsúlyozzák. A plakátok a tanteremben kerültek elhelyezésre, hogy naponta tanulmányozhassák a gyerekek. A gyógynövényekből teát készítettek az osztályok és meg is kóstolták. A gyerekek kutatómunkát végeztek, összegyűjtötték a legjellemzőbb helyi gyógynövényeket Intézményünkben a környezettudatosságot minden lehetséges módon beépítjük a tanórákba és az egyéb iskolai foglalkozásokba.

Táplálkozás, Fogyasztói tudatosságra nevelés
Egészséghetünk célja, hogy a gyerekek tudják, hogy az egészséges táplálkozásban milyen ételfajták és alapanyagok élveznek előnyt és szeretnénk, hogy étrendjük meg is egyezzen ezzel. Célunk, hogy tisztában legyenek a helyes étrend és mozgás élettani hatásaival.

Intézményünkben a környezettudatosságot minden lehetséges módon beépítjük a tanórákba és az egyéb iskolai foglalkozásokba.

 


 

Fenntarthatósági Témahét

Az idén az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) 2020. október 5-9. között hirdette meg a 2020. évi Fenntarthatósági Témahetet. A program célja a Föld Napja üzenetének, a fenntarthatóságnak széles körű elterjesztése iskolai keretek között. A 2020. évi témahét témái az energia, az éghajlatváltozás és az egészségnevelés.
A Fenntarthatósági Témahét programjaiba évek óta iskolánk is rendszeresen bekapcsolódik. Ezúttal, a programjainak megvalósítása - a járványügyi helyzetre való tekintettel -, az alsó és a felső tagozatban is osztálykeretben illetve tanórákon történt. A kiemelt témákat figyelembe véve valamennyi osztály plakátot is készített, melyek az osztálytermekben kihelyezésre kerültek.
A témahét koordinálója Molnár Antónia tanárnő volt.

További képek

 


 

Állatok világnapja

Október 04-e az ’Állatok világnapja’. A jeles nap alkalmából, intézményünk osztályai tablókat készítettek, melyek osztálytermeikben kiállításra is kerültek. Az ilyenkor hagyományos debreceni Állatkerti sétát, sajnos a vírushelyzet miatt most el kellett halasztani. Ugyanakkor a gyerekek osztálykeretben elmondhatták legszebb állatos történeteiket.

További képek

 


 

Kupakgyűjtés

2020. szeptember 25-én elszállításra került az a több tízezer műanyag kupak, melyeket - Vasziliu Tamás koordinálása mellett - iskolánk tanulói és pedagógusai gyűjtöttek az elmúlt hetek, hónapok során. A jótékonysági akció során különösen az 5.a osztály járt az élen! Ugyanakkor, elismerés és köszönet jár minden további, az akcióban részt vevő diákunknak is. A kupakokat a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány megbízottjai vették át. Ők az ebből befolyó összeggel, a Debreceni Egyetem KK Gyermekgyógyászati Intézet Gyermekhematológiai-Onkológia Tanszéken folyó gyógyító munkát támogatják. A kupakokat majd bedarálják az átvevők, és műanyag ládákat készítenek belőlük. A jótékonysági akció kétszeresen is fontos volt az intézményünk számára. Egyfelől - még ha csak szerény módon is -, a magunk lehetőségeihez mérten, segítjük a beteg gyermekek gyógykezelését. Másfelől, mint Örökös Ökoiskola ezzel is támogatjuk a műanyag újrahasznosításának a lehetőségét.

További képek

 


 

Gyümölcskóstoló a Derecskei Gyümölcsös jóvoltából

2020. szeptember 24-én az országos iskolagyümölcs- és iskolazöldség program keretében, a Derecskei Gyümölcsösnek köszönhetően, 4 féle termék (körte, szőlő, paprika, paradicsom) kóstolójára került sor intézményünkben. Iskolánk aulájában a vírusvédelmi szabályokat betartva kapták meg osztályaink a finom gyümölcsöket, melyet ezúttal is köszönünk.

További képek